Spis treści

1. Duma i godność

2. Palenie papierosów

3. przeklinanie

4. A czy w lesie wolno przeklinać?

_____________________________________

Duma i Godność

Jest zwyczajem przy różnych okazjach wyciągać takiego starego mamuta jak ja aby prawił dzieciom mądrości. Hm, ja nie chce prawić wam mądrości  ale chciałbym powiedzieć wam coś o życiu. O życiu, które jest przed wami.

Ja znam was wszystkich bardzo dobrze. Znam wasze marzenia, pragnienia, troski i zgryzoty. Znam, bo sam w waszym wieku przeżywałem to samo, co wy teraz. I tak ja wy, też byłem ogniskowcem. A potem, i tak jest już od 40 lat – spotykam się z kolejnymi pokoleniami wciąż nowych ogniskowców.

Wy też znacie mnie dobrze. Ja i moi koledzy w różny sposób wam pomagamy. Jesteśmy z wami w waszych dolach i niedolach, radościach i smutkach.

Ja nie potrafię wskazać wam krótkiej drogi do szczęścia ani dać prostej recepty na sukces. Wiem tyle, że musicie sami ją znaleźć. Każdy dla siebie i każdy z was osobno. I nikt za was tego nie zrobi.

Nie można nawet opierać się i korzystać z osiągnięć i sukcesów waszych rodziców. Bo to są  i c h  sukcesy,    i c h  osiągnięcia.  Tak samo nie ponosicie winy za ich porażki i niepowodzenia. Bo to są   i c h  porażki. Nie ma żadnego znaczenia dla was co dokonali w życiu lub czego nie dokonali wasi rodzice. Oni sami rozliczą się ze swojego życia przed Panem Bogiem.

Wy po prostu stoicie na dwóch swoich własnych nogach. Świat należy do was – tak samo jak należy do każdego innego człowieka. Czerpcie z niego pełnymi garściami. Co z tego skorzystacie to będzie wasze. Ale w każdym czasie jest co innego do zdobycia. Dzisiaj macie do zdobywania przede wszystkim wiedzę.

Niektórzy (według mnie prymitywni ludzie) mówią – „kto jest biedny, ten jest nikim”.  Jest to bzdura, z którą nie będę polemizował. Ale ja wam powiem coś innego – Kto nie ma wykształcenia, ten nie ma nic. A więc zdobywajcie wiedzę póki jest na to czas.  Czyli szkoła, szkoła i jeszcze raz – szkoła.

Ale potem nie będziecie musieli ustępować z drogi innym. Będziecie równi w starcie po dobrą pracę czy dobre stanowisko.               I nauczcie się nie okazywać strachu. Ludzie takich lekceważą i nie lubią. Po prostu – bądźcie sobą, zachowajcie własną twarz, bądźcie odważni i pewni siebie.

W jednej ze śpiewanych w ogniskach piosenek są takie słowa: „Choćbyś miał ze szczytu spaść po samo dno, choćby ci jak po grudzie wszystko szło…”

Ja chcę przy dzisiejszych „kazaniu” dodać do tych słów zachętę dla was: pomimo przeciwności, pomimo trudności, na jakie natkniecie się w życiu Idźcie przez życie zawsze z wysoko postawionym czołem.

Wasza duma i wasza  godność – to jest to, co naprawdę macie To jest to, czego nikt nie może wam odebrać. W żaden sposób. To wy sami możecie je stracić przez niehonorowe, niegodne działania – lub zachować do końca życia jako najcenniejszy wasz skarb. Dumę i godność.

Tego właśnie wam życzę z całego serce na najbliższe dni  i  na całe wasze życie.

Trzymajcie się wiatru

Bogusław Homicki

 


 Palenie papierosów

Jest wśród młodzieży moda na palenie papierosów. Durna, głupia, bezmyślna i co najważniejsze – szkodliwa dla zdrowia – MODA(?). Jeśli ktoś koniecznie chce zachorować na raka czy na choroby serca, a dzięki temu nie dożyć wieku, w którym otrzymuje się miano „zgreda” – to cóż ja mogę na to powiedzieć.  N i c.  Jego sprawa. Ale nie zgadzam się aby wciągał w to innych.  Dlatego nie ma zgody na palenie czy zażywanie innych  świństw na  terenie ognisk i klubów noszących imię „Dziadka” Lisieckiego.

Ja zwracam się do tych, którzy to zrozumieją. Kto z was będąc wśród takiej bezmyślnej, durnej grupy czy grupki potrafi okazać odwagę i powiedzieć „nie palę”, „nie jaram”!

To dopiero będzie postawa godna szacunku.  Pokazać –   ja mam odwagę mieć własne zdanie, a nie – zdanie narzucone przez tych, którzy uważają się za szpanerów.

Trzymajcie się wiatru !

Bogusław Homicki  


Przeklinanie

W języku polskim występuje ponad sto tysięcy słów. Im bardziej człowiek jest wykształcony tym więcej tych słów zna i używa w piśmie i mowie potocznej. Im człowiek ma mniejszy zasób wiedzy i mniejszą znajomość słów naszego rodzimego języka, tym bardziej zastępuje brakujące mu do wyrażenia jakiejś myśli słowa tak zwanymi „przecinkami” czyli słowami-kluczami zaczynającymi się na k, j, p itp. Takie słowa potocznie nazywa się bluzgami.

W każdej grupie znajdzie się osoba lub osoby, które chcą zwrócić na siebie uwagę, chcą czymś zaimponować. Jeżeli to będzie jakiś wyczyn sportowy albo ponadprzeciętna wiedza to OK. Ale są też tacy, którzy, przynajmniej na razie, jeszcze nie mają się czym pochwalić a mimo to chcą być „na topie”. Wtedy popisują się swoim ubogim słownictwem. Takie osoby nazywamy szpanerami. Jednak gdy szpaner bluzga to wcale nie oznacza, że on jest taki mądry, wspaniały i godny podziwu – tylko odwrotnie. To oznacza ni mniej ni więcej tylko to, że on ma bardzo ubogi zasób polskich słów, który pokrywa właśnie takimi językowymi „kwiatkami”. Czy taka osoba zasługuje na podziw, czy raczej na pożałowanie? Odpowiedzcie sobie na to pytanie sami.

I jeszcze jedna sprawa: Panowie – okazujcie dziewczynom, waszym przyszłym żonom, matkom waszych dzieci   – s z a c u n e k.    Nie przeklinajcie przy dziewczynach !

Miłe Panie, Dziewczyny, nasze ogniskowe Iskierki i Agatki  – domagajcie się należnego wam szacunku – proście chłopców aby nie przeklinali w waszej obecności. A jeśli to nie poskutkuje – przestańcie z nimi rozmawiać. I nie obawiajcie się, że stracicie któregoś z kolegów. Jeżeli chłopak jest wartościowy, to uwagę przyjmie. Jeśli nie – to nie wart jest waszych spojrzeń i względów. Szkoda na niego czasu.

Jeżeli jednak nie przeszkadza wam takie zachowanie – to znaczy, że same nie zasługujecie na taki szacunek. A każdy w życiu dostaje tylko tyle ile chce dostać i na ile sam zasługuje. Dlatego podnoście poprzeczkę, podnoście wymagania zarówno wobec siebie jak też wobec swoich kolegów.

Trzymajcie się wiatru !

Bogusław Homicki

___________________________________________________________________

A czy w lesie wolno przeklinać?

No cóż, takiego zakazu, podobnie jak w przypadku opisanym powyżej, nie ma. Ale czy trzeba? Na to pytanie odpowie poniższy, uroczy wiersz Jana Sztaudyngera.

Jan Sztaudynger

Znalezione obrazy dla zapytania obrazki z lasem i drobną zwierzyną