Imieniny Dziadka 2020 – Cz. II

Imieniny Dziadka 2020 – Cz II

Po mszy świętej udaliśmy się do Starej Prochowni, gdzie odbyły się oficjalna i towarzyska część imprezy. Podczas części oficjalnej był kamerzysta, który utrwalił to nasze spotkanie. Filmik otrzymaliśmy dzięki uprzejmości Kol. Beaty Chyz-Banek – wicedyrektor Centrum Rodzinna Warszawa i Dyrektor Zespołu Ognisk Wychowawczych. Dziękujemy.

Dłuższą mowę na temat historii ognisk „Dziadka” Lisieckiego wygłosił Kol. Antoni Świątkowski – przewodniczący Koła Warszawa. Uważam, że była to najważniejsza część zorganizowanej w Starej Prochowni oficjalnej częśći naszych corocznie obchodzonych Imienin Dziadka Lisieckiego. To dzięki takim wykładom utrwala się i przenosi na kolejne pokolenia ogniskowców historia i tradycja naszej Rodziny Ogniskowej. Gorąco namawiam kierowników i wychowawców zatrudnionych w ogniskach wychowawczych noszących imię Kazimierza Lisieckiego „Dziadka” do częstego prowadzenia takich pogadanek dla swoich obecnych wychowanków. Pięknym ubarwieniem tego spotkania był też występ Zespołu Tańca Historycznego „Chorea Antiqua” (vide: https://bok-bielany.eu/zespol-tanca-historycznego-chorea-antiqua/ ). Założycielką i kierowniczką Zespołu jest Pani Maria Czerwińska, a solistką, która dała popis wokalny, jest Pani Anna Maria Adamiak. Przekazuję gorące podziękowania dla wymienionych pań i całego Zespołu Chorea Antiqua. Specjalne podziękowanie składam też naszemu koledze, wychowankowi Ogniska Praga – Tadeuszowi Kowalczykowi, członkowi tego Zespołu, który zainteresował członków Zespołu naszą uroczystością i namówił do tego występu.

Po ukazaniu się tego filmiku otrzymałem wzruszający wpis jednego z kolegów. wychowanka Ogniska Praga – Władysława Bieniasa, który wart jest utrwalenia:

„Dzięki Bogus za życzenia z okazji Świat Wielkanocnych ale tez i i upublicznienia filmu z okazji imienin Dziadka. Po rosyjsku to taka duszoszczypacielnaja chwila czyli ujmująca dusze. Wielka szkoda ze zdrowie nie pozwoliło mi z Wami na imieninach Dziadka być. Kiedy to oglądałem i słuchałem słów o Dziadku to chyba jak i wszyscy ogniskowcy czułem dom i rodzime otoczoną tkliwością. Film ten wiec, wcale nie był łatwy emocjonalnie. W moim przypadku nauka dziadka była wiec skuteczna. Oby Bóg dał zdrowie być na następnych imieninach. Jeśli wirus trochę odpuści a będzie spotkanie w którymś z ognisk o oczywiście jestem chętny. Teraz natomiast Tobie oraz Twoje rodzinie wszystkiego najlepszego z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych. Władysław Bienias”