1 sierpnia 2019

1 sierpnia 2019 – 75. Rocznica

Wczoraj, jak co roku, czciliśmy pamięć Bohaterów Warszawy. Do Warszawy dojechałem tuż po godzinie 15-ej. Ponieważ miałem kilka spraw do załatwienia akurat wzdłuż Traktu Królewskiego, kilka razy wsiadałem i wysiadałem z autobusu 180, którego trasa prowadzi tuż obok Cmentarza Wojskowego na Powązkach. Za każdym razem natrafiałem na pełen autobus ludzi. Przed Bramą Główną autobus niemal całkowicie opróżniony pojechał dalej. Otoczenie cmentarza i sam cmentarz pełen ludzi, w tym dużo młodzieży i harcerzy.

100_7517

My ogniskowcy zebraliśmy się przy grobie  „Dziadka” Lisieckiego. Jak co roku zebraliśmy się aby uczcić kolejną, już 75., rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Po godzinie „W” i przejmujących syrenach oraz odśpiewaniu Hymnu odmówiliśmy modlitwy za ogniskowców-powstańców warszawskich a Kolega Antoni Świątkowski odczytał listę poległych ogniskowców. Przy grobie „Dziadka” odśpiewaliśmy także pieśń „Grzeszni, senni”.

100_7518

O godzinie 17,20 byliśmy już przy grobie naszej wychowawczyni Marii Pileckiej „Cioci” Ponieważ jest to też symboliczny grób rotmistrza Witolda Pileckiego, odśpiewaliśmy tu także inną naszą wzniosłą pieśń „Wśród ryku burzy”.

100_7526

Uroczystości trwały do późnego wieczora a ja z żalem wracałem do Pilawy, gdzie obecnie mieszkam. Przy telewizorze przeżywałem piękne chwile oglądając transmisję z Placu Piłsudskiego  i tłum warszawiaków śpiewających powstańcze pieśni i piosenki.

Tak zostaliśmy naładowani pozytywną energią do kolejnej rocznicy, tym razem – rocznicy Bitwy Warszawskiej. A flagę narodową trzymajmy na naszych balkonach aż do 3 października, dnia upadku Powstania.